معرفي برنامه تهيه ضوابط و معيارهاي معدن

استفاده از ضوابط، معيارها و استانداردها در مراحل پيشنهاد، مطالعه ، طراحي و اجراي طرح هاي اکتشافي، بهره برداري معادن، کانه آرايي و فرآوري مواد معدني به لحاظ توجيه فني و اقتصادي طرح ها و به منظور ارتقاي بهره وري از منابع طبيعي و سرمايه هاي ملي ضروري است برنامه تهیه ضوابط و معیارهای معدن، بکارگیری معیارها، استانداردها و ضوابط فنی را در کلیه مراحل انجام فعالیت های معدنی مورد تایید قرارداده است. با توجه به سیاست­ های کلی معاونت برنامه ­ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور و به استناد ماده 18 قانون 5 ساله سوم توسعه، تدوین ضوابط و معیارهای فنی در بخش معدن از سال 1381 آغاز شد و دفتر نظارت و بهره برداری وقت وزارت صنعت، معدن و تجارت (وزارت صنایع و معادن سابق) این وظیفه را بر عهده گرفت. به استناد مفاد ماده 107 آیین نامه اجرایی قانون معادن و ماده 32 قانون نظام مهندسی معدن، اصول و قواعدی که رعایت آن ها در طراحی، محاسبه و اجرای عملیات اکتشاف و تجهیز و بهره برداری معادن و کارخانجات، بهره­ دهی مناسب فنی و صرفه اقتصادی ضروری است، به وسیله وزارت صنعت، معدن و تجارت تدوین می شود. صاحبان حرفه های مهندسی معدن، مکتشفان و بهره برداران معادن و کارخانه های صنایع معدنی مکلفند مقررات موضوع این ماده را رعایت کنند و عدم رعایت مقررات یادشده تخلف از قانون محسوب می شود. در تدوین ضوابط و معیارهای فنی در بخش معدن، موارد زیر مورد نظر قرار گرفته است:
- استفاده از منابع معتبر و استانداردهای بین المللی
- بهره گیری از تجارب دستگاه های اجرایی، سازمان ها، شرکت ها و واحدهای داخلی
- استفاده از تخصص ها و تجربه های کارشناسان و صاحب نظران بخش های خصوصی و دولتی
- پرهیز از دوباره کاری ها و اتلاف منابع کشور
- توجه به اصول و موازین مورد عمل توسط موسسه های تهیه کننده استاندارد


اهداف و دستاوردها

هدف اصلی برنامه، تهیه و تدوین دستورالعمل ها، معیارها و ضوابط علمی و فنی برای انجام مطالعه، برنامه ریزی، طراحی، اجرا، نظارت و ارزشیابی پروژه های اکتشاف، استخراج و فرآوری مواد معدنی است. بازنگری دستورالعمل ها، معیارها و ضوابط علمی و فنی موجود برای ارتقای کیفیت و اجرایی کردن آن ها از اهداف دیگر برنامه محسوب می شود. در صورت اجرای صحیح برنامه و بکارگیری نتایج آن، دستاورد های زیر حاصل خواهد شد:
- ضابطه مند شدن فعالیت های معدنی اعم از اکتشاف، استخراج و فرآوری
- ایجاد وحدت رویه و هماهنگی در انجام فعالیت های معدنی از طریق تهیه و بکارگیری معیارها، ضوابط و دستورالعمل ها
- ایجاد زمینه مناسب برای ارزیابی و قابل مقایسه کردن نتایج و گزارش های فنی
- ایجاد زبان مشترک بین گروه های تصمیم گیر و تصمیم ساز
- ارتقای سطح مهارت ها و اطلاعات کارشناسان و دست اندرکاران بخش معدن
- حذف موانع، پرهیز از تنوع تصمیم گیری، دوباره کاری و اتلاف منابع
- انطباق فعالیت های معدنی با معیارهای فنی و در نتیجه اصلاح روش ها، بهبود کیفیت محصولات، جلوگیری از اتلاف انرژی، جلوگیری از تخریب محیط زیست و افزایش بهره وری تولید
- تسهیل در امر بهره برداری و نگهداری تاسیسات و تجهیزات بخش معدن
- تهیه الگوهای ارزیابی طرح ها برای بررسی کنندگان گزارش های فنی مربوط در مراحل مختلف فعالیت های معدنی
- بستر سازی برای صادرات محصولات منطبق بر نیاز و استانداردهای جهانی
- بستر سازی لازم برای صدور خدمات فنی و مهندسی
مجريان برنامه از ابتدا به ترتيب آقايان مهندس سياسي راد (1384- 1381)،‌ مهندس وجيه اله جعفري (1392- 1384) بوده اند و هم اكنون اين وظيفه برعهده آقاي دكتر جعفر سرقيني است. حمایت های مالی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی (ایمیدرو) در تهیه نشریات برنامه نقش ارزنده ای داشته که جای تشکر و قدردانی دارد.

اطلاعات تماس

جهت تماس با پرسنل مرتبط با نشریات و برنامه ها با شماره های زیر تماس حاصل نمایید.

  • 021-81761
  • info@mimt.gov.ir
  • www.minecriteria.mimt .gov.ir

توجه

مشخصات پستی

تهران- خیابان کریمخان - خیابان استاد نجات الهی - خیابان سمیه - نبش کوچه پورموسی-وزارت صنعت، معدن و تجارت کد پستی : 1599691379 تلفن : 43606 پست الکترونیک : info@mimt.gov.ir

سامانه های مرتبط